Wystawa malarstwa Leonarda Sandrocka

Czas trwania: 10.09.2018 – 05.10.2018 r.

Miejsce: Siedziba Fundacji im. Bolesława Biegasa w Polsce, AL. Jerozolimskie 51, Warszawa
Godziny otwarcia: wtorek – piątek, 12:00 – 18:00.

 

Fundacja im. Bolesława Biegasa w Polsce zorganizowała pierwszą na terenie kraju  wystawę prac tego wybitnego niemieckiego artysty,  od czasu drugiej wojny światowej. Podczas wystawy prezentujemy 40 obrazów Sandrocka, na których artysta przedstawia  fascynujący, nowy świat uprzemysłowienia z początków XX wieku, dając tym samym sygnał, że postrzega rzeczywistość industrialną  jako naturalną.

Fundacja im. Bolesława Biegasa w Polsce ma na celu misję promowania artysty polskiego, który tworzył w Paryżu, stąd pomysł na zaprezentowanie w przestrzeni wystawienniczej Fundacji innego artysty polskiego pochodzenia, który rozwinął się twórczo na terenie Niemiec. Sztuka daje możliwość budowania mostów między odrębnymi kulturami, krajami, niezależnie od odległości. Prace Leonarda Sandrocka znajdują się w 5 muzeach w Polsce, w 15 muzeach na terenie Niemiec, jak również w muzeach na całym świecie.

Leonard Sandrock urodzony 5 marca 1867 roku w Środzie Śląskiej, zmarł 30 października 1945 roku w Berlinie. Był synem pastora o tym samym imieniu. Jego pierwszą akwarelą była lokomotywa, którą namalował w wieku 5 lat. Po ukończeniu Liceum Schweidnitza w 1887 roku, rozpoczął karierę oficerską w armii pruskiej, ale musiał zrezygnować z niej w 1894 roku z powodu wypadku konnego, któremu uległ. To skłoniło go do podjęcia działań w kierunku kariery malarskiej. Studiował w Berlinie w pracowni krajobrazu i marynarza Hermann Eschke. Malował w niemieckich, holenderskich i włoskich miastach portowych, a także w belgijskich, westfalskich  i górnośląskich okręgach przemysłowych.

Sztuka Leonarda Sandrocka jest  rozległa oraz dawna, doceniona i uznana w Niemczech
ale wciąż jeszcze nieznana w Polsce, mimo, że artysta urodził się w Polsce i polskie korzenie odznaczyły się wyraźnym piętnem w jego twórczości. Dorobek artysty świadczy o wysokim poziomie malarstwa
i pokazuje  fascynującą różnorodność tematyczną.  Jako kronikarz (chronolog) szybko rozwijającej się  industrializacji. Malował porty, dworce kolejowe, huty, zakłady przemysłowe ale również widoki miast.

Kontakt: Kinga Waliszewska, tel. +48 696 876 780.

 

Sandrock_partnerzy