Robert Bluj, artysta malarz, nauczyciel akademicki. Urodzony w 1970 roku w Wilnie na Litwie. W latach 1992–97 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa. W 2014 roku uzyskał stopień naukowy doktora w zakresie sztuk pięknych w Warszawskiej ASP, a w 2020 roku, w macierzystej uczelni, stopień doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w zakresie konserwacji dzieł sztuki. Robert Bluj należy do najwybitniejszych współczesnych artystów polskich średniego pokolenia tworzących poza granicami Polski. Głównymi tematami, które artysta od lat realizuje w autorskiej technice olejno-woskowej jest figuracja oraz kompozycje pejzażowe i martwa natura.

W przedstawieniach figuratywnych polski malarz z Wilna nawiązuje do bogatych osiągnięć realistycznych aktów żeńskich i męskich, głęboko osadzonych w tradycji klasycznej i doświadczeniach kultury baseny Morza Śródziemnego. Widoczne w aktach i portretach pędzla Roberta Bluja odniesieniami do kultury greckiej i rzymskiej, ale także renesansu włoskiego i europejskiego klasycyzmu, zinterpretowane w jednoznacznie rozpoznawalnej manierze stylistycznej, czynią polskiego malarza z Wilna, jednym z najciekawszych polskich malarzy figuratywnych ostatniej dekady XX wieku i mijającego niebawem ćwierćwiecza XXI wieku.

Artysta ma także wiele osiągnięć w zakresie dydaktyki artystycznej. W 2000 roku założył w Wilnie autorskie studio rysunku i malarstwa, w którym prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą oraz osobami dorosłymi w zakresie rysunku i malarstwa. 

Corocznie studio Roberta Bluja organizuje młodzieżowe warsztaty i plenery malarskie. Uczniowie, którzy wyszli z pracowni Bluja kontynuują naukę na wielu wyższych uczelniach Litwy oraz w innych krajach Unii Europejskiej a także w krajach pozaeuropejskich.

Od 2002 roku Robert Bluj jest członkiem związku Malarzy Litwy. W 2009 r. odznaczony został Medalem Związku Polaków na Litwie za zasługi w krzewieniu polskości na Litwie oraz Medalem i Dyplomem honorowym na I Międzynarodowej Wystawie Malarstwa i Grafiki „Barwy Polski w Rzymie”, który miał miejsce w Cascina Farsetti. W 2013 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył Roberta Bluja Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i osiągnięć w działalności artystycznej.

W 2022 roku, wraz z 25 wybitnymi artystami tworzącymi w Polsce i poza granicami Polski, artysta z Wilna reprezentował polską sztukę w Pawilonie Polskim na wystawie pt. „Ponad granicami” na  NordArt 2022 w niemieckim Budelsdorfie, przygotowaną pod kuratelą prof. Jana Wiktora Sienkiewicza, kierownika Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2024 roku artysta wystawi swoje prace po raz drugi w Niemczech na NordArt 2024.

Zorganizowana w czerwcu 2024 roku wystawa prac malarskich Roberta Bluja w Gauger Gallery w Warszawie, jest wyborem w większości monumentalnych wielkoformatowych płócien z jego bogatego dorobku. Tematem przewodnim wystawy jest akt kobiecy. Retrospektywne ujęcie tej tematyki, jest doskonałą okazją, by spojrzeć na twórczość polskiego artysty urodzonego 

i mieszkającego w Wilnie, poprzez pryzmat doświadczeń jego wielkich poprzedników i mistrzów z okresu dwudziestolecia międzywojennego, gdzie akt i portret kobiecy – jak chociażby w twórczości Ludomira Slendzińskiego, mocno charakteryzowały wileńskich artystów, chętnie sięgających do inspiracji dziełami twórców zafascynowanych klasyką i tradycją antyczną Basenu Morza Śródziemnego.

Warszawska wystawa Roberta Bluja jest kolejną z serii prezentacji pt. „Sztuka Polska w Świecie”, której Ambasadorem i Promotorem w Gauger Gallery jest wybitny polski aktor Rafał Zawierucha.

prof. Jan Wiktor Sienkiewiczkurator.