5 grudnia dzięki współpracy Muzeum im.Bolesława Biegasa z Instytutum POLONIKA miała miejsce premiera książki Michała Haykowskiego pt. „Henryk Bukowski. Imię żyje nadal”

Biografia „Henryk Bukowski. Imię żyje nadal” przypomina postać niezwykłego Polaka, powstańca styczniowego, emigranta politycznego do Szwecji, gdzie zyskał sławę najwybitniejszego antykwariusza Skandynawii. Bukowski zapisał się również na kartach polskiej historii jako kolekcjoner i mecenas sztuki, który w sposób szczególny otoczył opieką Muzeum Narodowe Polskie w Rapperswilu

Książka Michała Haykowskiego „Henryk Bukowski. Imię żyje nadal” powstała dzięki korespondencji zachowanej w archiwach kilku państw, dającej wgląd w myśli i motywy nadawcy, w jego aspiracje, obowiązki, potrzeby i zachcianki. Pozwoliła autorowi wejść w mentalny świat nadawcy, zrozumieć, jakim był ojcem, kupcem, znawcą sztuki i patriotą. Michał Haykowski opisuje w tej niezwykłej biografii życie i działalność powstańca styczniowego i późniejszego emigranta politycznego w Szwecji, podróżnika, antykwariusza i szczodrego mecenasa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu.

– Gdyby nie żarliwe wsparcie i uparta praca Henryka Bukowskiego, współzałożyciela Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu, nie stałoby się ono centrum polskiej kultury na Emigracji  – mówi Anna Buchmann, dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu. – Z dalekiego Sztokholmu Bukowski przysyłał najcenniejsze polonika do Muzeum, dbał o jego poziom artystyczny i naukowy. Fundował stypendia i zapomogi. Na starość chciał objąć stanowisko bezpłatnego kustosza w raperswilskim Muzeum. Nie zdążył…

Wydana przez Instytut POLONIKA biografia jest kompleksową publikacją poświęconą życiu i działalności Henryka Bukowskiego. Napisana przez Michała Haykowskiego, polskiego emigranta mieszkającego w Szwecji w latach 1986-2015, po doskonałym przyjęciu na szwedzkim rynku wydawniczym książka po raz pierwszy trafia do Polski.