W przestrzeni Fundacji im. Bolesława Biegasa w Al. Jerozolimskich 51 w Warszawie, 12 grudnia 2023 roku ruszyła wyjątkowa wystawa artystki Julii Curyło pt. „Panna młoda, jednorożec i inne światy”.

Panna młoda z czaszką, kosmonauta w sukience czy jednorożec to motywy, które pojawiają się na nowej wystawie Curyło. Według średniowiecznych bestiariuszy, Jednorożce, to magiczne zwierzęta, niezwykle płochliwe, zwinne i trudne do złapania. Równie trudne jest uchwycenie natury rzeczywistości, ale malarki to nie zniechęca. Curyło interesują trudne do zrozumienia zjawiska związane z nauką, kosmosem i religią. Mierzy się z nimi z bezkompromisową i szlachetną naiwnością.  Julia oswaja tytułowe ‘inne światy’ przy pomocy obrazów, które nie tyle je tłumaczą, co pozwalają nam sobie z nimi jakoś poradzić, przejść nad tymi tajemniczymi zjawiskami do porządku dziennego. Używa ikonografii ze świata popkultury, gadżetów produkowanych tanio i masowo, jak np. dmuchańce, nawiązuje także do przedstawień z historii sztuki, stosuje cytaty i pastisz. Inteligencja i humor cechują narracyjne kalambury, jakie w malarskich kompozycjach zamyka ta wyjątkowa artystka. W lekkiej, igrającej z kiczem, kolorowej formie dotyka bardzo poważnych problemów i czule patrzy na to, jak wyposażeni w zabawkowe idee próbujemy sobie radzić z rzeczywistością.

Julia Curyło ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Leona Tarasewicza na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2021 obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską i uzyskała stopień doktora sztuki. Jest autorką obrazów oraz instalacji prezentowanych w przestrzeni publicznej. W styczniu 2010 roku wygrała konkurs zorganizowany przez Galerię A19. Pokazany w warszawskim metrze wielkoformatowy mural Baranki Boże przyniósł rozgłos artystce. W tym samym roku Curyło wygrała Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE. W 2011 roku została nominowana do prestiżowej nagrody 10. Konkursu im. Gepperta, a w 2012 do nagrody czasopisma „Arteon”. Jest autorką ponad 60 wystaw w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w państwowych kolekcjach sztuki m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki w Legnicy oraz Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W 2021 nakładem brytyjskiego wydawnictwa Unicorn ukazała się książka pt. Ko(s)miczny obraz rzeczywistości w malarstwie Julii Curyło.

Już od 12 grudnia 2023 do 05 stycznia 2024 będziecie mogli Państwo podziwiać dzieła artystki Julii Curyło w przestrzeni wystawienniczej Muzeum im. Bolesława Biegasa, a potem wystawa przeniesie się do wirtualnej galerii Biegas RCB znajdującej się w rozszerzonej rzeczywistości metaverse.