Czas trwania: 09.05.2019-29.05.2019 r.

Miejsce: Siedziba Fundacji im. Bolesława Biegasa w Polsce, AL. Jerozolimskie 51, Warszawa

Godziny otwarcia: wtorek – piątek, 12:00 – 18:00.

9 maja w muzealnych przestrzeniach Fundacji im. B. Biegasa przy al. Jerozolimskich 51 została otwarta najnowsza wystawa malarstwa Pawła Skurskiego. Artystę reprezentuje galeria Artroom (www.artroom.com.pl)

 

To jest wystawa-prowokacja, choć bez epatowania seksem czy przemocą. Wręcz przeciwnie. To jest wystawa-wyzwanie. Postawione nie byle komu, bo całej współczesnej sztuce. Paweł Skurski głośno mówi to, o czym wielu myśli po cichu. Czy dzisiejsze dzieła sztuki są nośnikiem tego, czego dawniej oczekiwano od malarstwa: piękna i ideałów? Bez wahania odpowiada: nie. W świecie pędzącym coraz bardziej do przodu, pożerającym już nie tylko własne dzieci, ale i wnuki, kwestionującym niemal wszystko, nawet to, co miało miejsce całkiem niedawno, Skurski konstruuje mocny punkt zaczepienia, prowokując odrodzenie etycznych i estetycznych wartości – pisze komisarz wystawy Piotr Sarzyński.

skurski 1skurski 2

 

Historia Ludzka” jest cyklem obejmującym 70 prac zrealizowanych przez Pawła Skurskiego w latach 2012-2019. Pracując nad kompozycjami artysta zaopatrzył je w osobisty komentarz, który pozwoli nam wniknąć w świat towarzyszących obrazom symboli, intymnych emocji i przemyśleń – jednocześnie zanurzając nas w sam proces powstawania dzieła sztuki. Na wystawie będziemy mogli prześledzić wszystkie etapy jego twórczej drogi:od spontanicznych szkiców z wyobraźni, przez precyzyjne studia portretowe, po wielkoformatowe obrazy olejne. Przy tym, jak zapowiada artysta, sama wystawa będzie organicznym elementem tego procesu. Podczas wernisażu bowiem, razem z projektantką Chi Chi Ude, malowali symultanicznie na szybie. Temat dzieła: kobieta i mężczyzna, tak jak oni byli dla siebie wzajemnie partnerami w malowaniu i pozowaniu. Wystawa „Historia ludzka” jest o kobiecie i mężczyźnie, tematem obrazu jest motyw tańca, para wyciąga do siebie dłonie, mężczyzna zaprasza kobietę do tańca. Goście mogli zobaczyć proces powstawania obrazu od pierwszej kreski. Na koniec artysta poprosił Chi Chi Ude do tańca.

Oprócz malowania przed oczami publiczności podczas wernisażu, artysta zamierza malować podczas trwania całej wystawy, kładąc ostateczne szlify na poszczególnych dziełach – dopuszczając tym samym widza jako naocznego świadka samego magicznego „momentu kreacji”.

Paweł Skurski to jeden z najbardziej wyrazistych polskich współczesnych artystów. Od samego początku zyskał sobie opinię charyzmatycznego indywidualisty, kroczącego własną ścieżką, poza artystycznym mainstreamem. Na przekór współczesnym tendencjom poszukuje w obrazie harmonii i humanistycznego piękna – zwracając się tym samym ku odwiecznym europejskim wartościom. O sobie mówi: Jak wielkie drzewo, wrastam korzeniami głęboko w to, co było na początku. Co niegdyś było magiczne i święte. Co wymagało umiejętności; co nazywano „sztukami pięknymi”. […] Jestem idealistą. Szukam tego, co w człowieku najwspanialsze – co inspiruje do życia i buduje między ludźmi więź. Uniwersalnych zasad tego wszystkiego, co uznajemy za szlachetne.

 Od malarstwa i od siebie oczekuje opowieści o uczuciach najprostszych, ale i najważniejszych: miłości, przyjaźni, więzi. Opowieści o relacjach człowieka z innymi ludźmi, z naturą, ale i z samym sobą. Jego alegoryczne kompozycje, pełne są ukrytych symboli i znaczeń. Malowane z rozmachem, odznaczają się niebywałym kunsztem, zarazem subtelnością i estetycznym wyrafinowaniem.

 

Paweł Skurski

W 2003 r. otrzymał dyplom z Malarstwa i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Równocześnie kształcił się w Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi na Wydziale Reżyserii. Zadebiutował w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej projektem „Zadbane pożądania”. Od tego czasu jego dzieła były pokazywane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych na całym świecie. Jego obrazy można było obejrzeć m.in. w Agora Gallery w Nowym Jorku, Great Albert Hall w Londynie czy Les Beaux-Arts w Paryżu. Spektakularnym sukcesem okazał się pokaz jego cyklu „Chwila w klatce” w Pawilonie Polskim podczas Wystawy Światowej na Expo w Szanghaju. Artysta do niedawna prowadził także własną galerię Omphalos w Warszawie, gdzie organizował zamknięte pokazy swojego malarstwa.

Kurator wystawy: Natalia Cetera; Komisarz: Piotr Sarzyński