Miejsce: Siedziba Fundacji im. Bolesława Biegasa w Polsce, AL. Jerozolimskie 51, Warszawa

Godziny otwarcia: wtorek – piątek, 12:00 – 18:00.

Muzeum im. Bolesława Biegasa zaprasza na performance grupy „8 fala”

Warszawa, 15 maja 2019 r. – 18 maja br. Muzeum im. Bolesława Biegasa weźmie udział w Nocy Muzeów. Wspierając młodych artystów i nietuzinkowe inicjatywy Muzeum zaprosiło do współpracy grupę studentów Akademii Sztuk Pięknych „8 fala”. Jej członkowie przygotowali dla wszystkich gości Muzeum performance pt. „Na golasa u Biegasa” inspirowany rzeźbami artysty. Seanse odbędą się tej nocy trzykrotnie o pełnych godzinach 21:00, 22:00 i 23:00.

Rzeźby Bolesława Biegasa, mimo że stworzone w pierwszej połowie XX wieku, są nowoczesne i bardzo plastyczne.  Utrwalone na nich pozy mają wiele znaczeń. Grupa „8 fala” w czasie Nocy Muzeów odwzoruje ich formę, dodając do niej feerię żywych barw i nowych znaczeń. Nie zdradzając za wiele, będzie to pokaz z użyciem żywych rzeźb i farby.

Grupa tak zapowiada seanse: „Nasz performance to nawiązanie do metafizycznej atmosfery twórczości Biegasa w niezwykłą noc, jaką jest Noc Muzeów. Zaprezentujemy eksponaty z kolekcji Fundacji im. Bolesława Biegasa. Zostały one objawione grupie ciał wyzwolonych „8 Fala” podczas seansu spirytystycznego. Duch Bolesława Biegasa przekazał wskazówki, jak dokonać materializowania dzieł z kręgów sferycznych.”

Seanse odbędą się tej nocy trzykrotnie o pełnych godzinach 21:00, 22:00 i 23:00.

„8 fala” to grupa performatywna, złożona z artystów, wolnych duchów, studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Celem działań grupy jest m. in. oswajanie ciała, także poprzez sztukę i jej różnorodność. W performance wezmą udział: Anna Rutkowska, Maria Złocka, Monika Oleśko, Jakub Dyskant i Antoni Lisowski.

Bolesław Biegas to jeden z najwybitniejszych polskich twórców pierwszej połowy XX wieku, tworzących poza granicami kraju. W wieku 24 lat wyjechał do Paryża i został tam do końca życia, wpisując się doskonale w rzeczywistość Ecole de Paris. Doceniany przez miłośników i znawców sztuki jako niezwykle utalentowany rzeźbiarz, twórca symbolistycznych rzeźb, znakomity malarz. Jest autorem nurtu zwanego sferyzmem. W swej twórczości sięgał do tematów trudnych
i poważnych, nawiązujących do kwestii wojny, przemocy, walki dobra ze złem, relacji między doczesnością, a prawami wszechświata i mistycyzmem.

Biegas_NocMuzeow_plakatB2-01